PIC24FV16KA304-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24FV16KA304-I/PT
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 24F
Contact Now
PIC24FV16KA304-I/PT Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 38
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)